Megaškandál ruského medveďa v novej dimenzii: Byť či nebyť? Tajnička je definitívne rozlúštená

Megaškandál ruského medveďa v novej dimenzii: Byť či nebyť? Tajnička je definitívne rozlúštená

11. 07. 2019

LAUSANNE - Niekdajší ruský minister športu Vitalij Mutko uspel s odvolaním na Športovom arbitrážnom súde (CAS) vo švajčiarskom Lausanne voči doživotnému zákazu účasti na olympijských hrách. Podľa CAS nemohol Medzinárodný olympijský výbor (MOV) udeliť Mutkovi tento trest, pretože v roku 2014 nebol športovcom, trénerom ani oficiálnym členom ruskej výpravy na domácich ZOH 2014 v Soči. Práve v súvislosti so Soči 2014 sa prevalil štátom podporovaný doping ruských športovcov a systém podvodov s antidopingovými vzorkami. Mutko bol ministrom športu v rokoch 2008 - 2016.

CAS síce zrušil doživotný zákaz pre Mutka, no MOV nemá povinnosť ho pozývať na svoje podujatia. Športový arbitrážny súd nevylúčil, že Rusko podporovalo doping u svojich športovcov, prípadne že za to bol Mutko priamo zodpovedný. Mutko, ktorý v minulosti viedol aj Ruskú futbalovú úniu, je aktuálne podpredsedom ruskej vlády pre výstavbu.

Od mája 2018 je hlavou ruského športu Oľga Golodecová. Na pozíciu ju vymenovali mesiac pred začiatkom futbalových majstrovstiev sveta, predtým mala na starosti sociálne veci.

Zdroj: SITA
Foto: SITA/AP/Pavel Golovkin

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články