K primitívnym indivíduám už niet čo povedať: Rasistické výčiny pokračujú, treba ich stopnúť!

K primitívnym indivíduám už niet čo povedať: Rasistické výčiny pokračujú, treba ich stopnúť!

21. 10. 2019

LONDÝN - Britské futbalové kluby Heart of Midlothian zo škótskeho Edinburghu a anglický Bristol City začali interné vyšetrovanie medzi vlastnými fanúšikmi za prejavy rasizmu vo víkendových ligových dueloch. Priaznivci "srdiečok" sa nevyvarovali neprístojného správania v domácom súboji proti Glasgowu Rangers, keď si zobrali na mušku útočníka Alfreda Morelosa po vyrovnávajúcom góle na konečných 1:1 v 39. min súboja.

Vedenie Hearts už na začiatku vyšetrovania avizovalo, že vinníkov po vypátraní a dokázaní činu potrestá dlhodobým zákazom vstupu na stretnutia. "Náš klub jednoznačne odsudzuje akúkoľvek formu rasizmu a každému, komu bude preukázané také správanie, hrozí neohraničený zákaz vstupu na náš štadión," uvádza sa v stanovisku štvornásobného škótskeho šampióna.

Podobné konanie sa počas víkendu vyskytlo aj u fanúšikov Bristolu City, ich miláčikovia v sobotu prehrali v Lutone hladko 0:3. Majiteľ klubu po stretnutí vyhlásil, že je z toho šokovaný a veľmi sklamaný.

 

 

V Anglicku sa počas víkendu nevyhli rasistickému správaniu ani priaznivci v pohárovom súboji medzi tímami Haringey Borough a Yeovil Town. Terčom atakov fanúšikov hostí sa stal kamerunský brankár domáceho kolektívu. Hráči oboch klubov sa k situácii postavili chlapsky a svorne odmietli v zápase pokračovať.

Spomenuté incidenty na anglických trávnikoch sa stali iba niekoľko dní po tom, ako Angličania triumfovali v Bulharsku 6:0 v kvalifikácii o postup na ME 2020 a ich hráči sa stali terčom rasistického správania domácich. Toto konanie vyvolalo veľký medzinárodný ohlas a spôsobilo zemetrasenie v bulharskom futbale.

Rasistické primitivizmy aj v Taliansku

Fanúšikovia AS Rím sa v nedeľnom zápase najvyššej talianskej futbalovej súťaže predviedli v negatívnom svetle. Na ihrisku Sampdorie Janov rasisticky urážali domáceho stredopoliara Ronalda Vieiru.

Dvadsaťjedenročný mládežnícky reprezentant Anglicka bol terčom opičích zvukov. "Počul som to, ale nechcem to príliš rozoberať. Stáva sa to príliš často, niečo by sa s tým malo robiť," citovala rodáka z Guiney-Bissau agentúra SID.

AS Rím sa za svojich priaznivcov ospravedlnil. "Nebudeme tolerovať takéto incidenty. Spolupracujeme s úradmi na identifikácii páchateľov a ich potrestaní," napísali "vlci" na twitteri.

 

 

Zdroj: SITA, TASR
Foto: SITA/AP/Jane Barlow
Twitter/Bristol City, AS Roma:

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články