Kvalifikačný zápas poznačila napätá atmosféra: Veľvyslanectvo evidovalo žiadosti fanúšikov

Kvalifikačný zápas poznačila napätá atmosféra: Veľvyslanectvo evidovalo žiadosti fanúšikov

10. 09. 2019

BUDAPEŠŤ - V súvislosti s pondelkovým (9. 9.) futbalovým zápasom medzi Maďarskom a Slovenskom v Budapešti zaregistroval Zastupiteľský úrad SR v hlavnom meste Maďarska niekoľko žiadostí o konzulárnu asistenciu.

Informoval o tom riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga. "Vzhľadom na ochranu osobných údajov nemôžeme poskytnúť bližšie informácie," uviedol.

Kvalifikačný zápas Maďarsko - Slovensko v boji o EURO 2020 poznačila napätá atmosféra, ktorú ovplyvnila situácia v hľadisku. Sektor pre hostí, teda slovenských fanúšikov, musel byť rozdelený pod kontrolou policajných zložiek, keďže v jeho časti sa nachádzali slovenskí občania maďarskej národnosti, ktorí podporovali domáci tím. Slovenský futbalový zväz (SFZ) po skúsenostiach z prvého vzájomného duelu v marci v Trnave dopredu upozorňoval maďarských organizátorov na možný konflikt v sektore vyhradenom slovenským fanúšikom, z dôvodu rozdielnej národnosti občanov SR. 

Na sociálnych sieťach i informačných portáloch sa v pondelok a utorok objavili obrázky o provokáciách a agresívnych gestách v diváckom sektore, nie je však známe, žeby na štadióne prišlo k výraznejším konfliktom. Na bezpečnosť dohliadalo v dejisku zápasu aj 20 slovenských policajtov, ktorí boli do Budapešti vyslaní na základe memoranda medzi slovenských Ministerstvom vnútra (MV) a celoštátnym hlavným policajným veliteľstvom Maďarska.

Atmosféru tiež negatívne poznačil piskot maďarských divákov pri slovenskej hymne. "Ide o verejný a vysoko nebezpečný prejav nerešpektovania symbolu druhého štátu, ktorý, aj keď je v športovom súboji rivalom, nie je v žiadnom prípade nepriateľom," upozornil SFZ, odsudzujúci tento prejav netolerantnosti a absencie rešpektu. V tomto zmysle je rozhodnutý svoj postoj komunikovať Maďarskému futbalovému zväzu.

Zdroj: TASR
Foto: TASR/AP

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články