Okolo Slovenska so svetovými menami! Na štart sa postaví šesť tímov kategórie World Tour

Okolo Slovenska so svetovými menami! Na štart sa postaví šesť tímov kategórie World Tour

15. 09. 2020

ŽILINA - V stredu v Žiline odštartuje 64. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska (16.-19. septembra) opäť za účasti popredných svetových tímov a pretekárov. Tentokrát sa na štart postaví šesť stajní z najvyššej kategórie UCI World Tour, ktoré sa s ďalšími 14 pobijú počas štyroch dní o štyri dresy pre víťazov jednotlivých súťaží.

Najvýznamnejšie cyklistické podujatie na Slovensku, ktoré patrí do kategórie UCI 2.1, odštartuje 16. septembra v Žiline a vyvrcholí 19. septembra v Skalici. Preteky budú mať spolu štyri etapy, pričom prvá z nich v Žiline bude rozdelená na dve poletapy. Pelotón odštartuje svoju púť v Žiline a cez Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom a Topoľčianky ju ukončí v Skalici. Vzhľadom pandémiu koronavírusu budú platiť prísne hygienické pravidlá. Organizátori v spolupráci s partnermi tak pripravili viaceré opatrenia.

Napriek náročným podmienka počas padnémie i faktu, že v rovnakom čase vyvrcholí Tour de France a konajú sa aj preteky Okolo Luxemburska, z pôvodnej štartovky sa odhlásil len rumunský tím Novak. Nahradil ho rakúsky Hrinkow. "Na podujatí tejto kategórie máme šesť WT tímov, čo je úžasné. Účasť odhlásil len rumunský Novak. Ide o malý tím, ktorý má niekoľko pretekárov z Kolumbie a tí mali problém sa sem dostať. Takže tím už nebol schopný personálne obsiahnuť ďalšie podujatie. Namiesto neho príde rakúsky Hrinkow, ktorý je rovnako kvalitný, možno aj kvalitnejší," uviedol generálny riaditeľ pretekov a šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Z World Tour tímov zavítajú na Slovensko slávny Deceuninck - Quick Step aj s obhajcom celkového prvenstva Yvesom Lampaertom, Bora-Hansgrohe (Nem.) s domácimi favoritmi Jurajom Saganom a Erikom Baškom, CCC príde s Čechom Jozefom Černým či poľským šprintérom Jakubom Mareczkom, nebude chýbať ani Cofidis, Sunweb a Israel Start-Up Nation. Zaujímavé mená sú aj v ďalších zoskupeniach, nórsky Uno X pricestuje s čerstvým majstrom Európy do 23 rokov Jonasom Iversbym Hvidebergom a v drese Alpecin-Fenix sa predstavia výborný šprintér a víťaz dvoch etáp na Giro d'Italia Sacha Modolo, či brat majstra sveta v cyklokrose Mathieua van der Poela David. V kádri jediného slovenského kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica nechýba držiteľ žltého dresu na Okolo Srbska 2020 Martin Haring či mladý talentovaný jazdec, majster SR U23 a tiež bronzový medailista elitného šampionátu, Lukáš Kubiš. Spolu s nimi sa predstaví aj Marek Čanecký, Patrik Tybor, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a Pavol Rovder. Reprezentačný výber povedie Matúš Štoček. Dokopy sú prihlásení pretekári z 29 krajín.

Cyklisti budú bojovať o štyri dresy. Ten pre víťaza bodovacej súťaže zmenil farbu a namiesto modrej bodkovanej bude zelený. Najlepší vrchár si oblečie červený bodkovaný, najlepší pretekár do 23 rokov získa biely dres a celkový víťaz tradične žltý. Pre domácich jazdcov je vypísaná i súťaž o najlepšieho Slováka, ktorej víťaz si takisto po každej etape prevezme na pódiu dres vo farbách slovenskej trikolóry. Po každej etape okrem časovky sa bude vyhodnocovať i najbojovnejší jazdec, ktorý nasledujúci deň ponesie červené číslo. Celkovo sa súťaží o prémie vo výške 51.100 eur.

Trať meria celkovo 672,5 kilometra a povedie cez 125 miest a obcí. Cyklisti sa potrápia s 20 vrchárskymi a 10 rýchlostnými prémiami. Štart je naplánovaný na 16. septembra v Žiline, kde sa najprv uskutočnia 106,4 km dlhé preteky s hromadným štartom a po nich 7,1 km dlhá individuálna časovka. Druhý deň je na programe najdlhšia trať (206,6 km) s desiatimi horskými prémiami a cieľom v Banskej Bystrici, ktorá bude kráľovskou etapou. Nasleduje etapa do Žiaru nad Hronom (181,3 km) a finále je naplánované na 171,7 km dlhej trase z Topoľčianok do Skalice.

Kvôli pandémii koronavírusu museli organizátori pristúpiť k viacerým úpravám. Všetko tak bude prebiehať v zmysle nariadení vlády SR a hlavného hygienika. Svoje vlastné opatrenia v čase korony pripravila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI). "Táto situácia nikoho neteší, ale vlastne od začiatku príprav s opatreniami počítame. Zdravie je na prvom mieste a tak robíme všetko pre to, aby sme dodržali prísne nariadenia vlády SR a hlavného hygienika, rovnako ako aj dokumenty UCI. Nie je to ľahké. Cyklisti budú odčlenení v bezpečnej vzdialenosti od divákov. Takisto pri vyhlasovaní výsledkov budú na pódiu dodržané rozstupy. Samozrejmosťou sú testy cyklistov i personálu organizátorov, ktorí sú v najužšom styku s cyklistami," povedal Privara. Podľa nariadení UCI musia organizátori dodržiavať i ďalšie špecifické podmienky. Týkajú sa napríklad ubytovania cyklistov, keď v hoteloch musí byť dodržané pravidlo - jeden tím na jedno poschodie, či vlastné stravovacie priestory pre každý tím.

prihlásené tímy:
reprezentácie (1): Slovenská reprezentácia
kontinentálne (7): Dukla Banská Bystrica, Adria Mobil (Slovin.), Hrinkow (Rak.), Mazowsze Serce Polski (Poľ.), Friuli ASD (Tal.), Elkov - Kasper (ČR), Colombia Tierra de Atletas (Kol.)
prokontinentálne (6): Gazprom Rusvelo (Rus.), Uno X (Nór.), Bingoal - Wallonie Bruxelles (Belg.), Novo Nordisk (USA), Vini Zabu - KTM (Tal.), Alpecin - Fenix (Hol.)
WorldTour (6): CCC (Poľ.), Israel Start-Up Nation (Izr.), Cofidis, Solutions Crédits (Fr.), Sunweb (Nem.), Bora-Hansgrohe (Nem.) - Juraj Sagan, Erik Baška, Deceuninck - Quick Step (Belg.)

trať 64. ročníka Okolo Slovenska:
1. etapa - 16. septembra (1. poletapa: Žilina – Žilina 106,4 km, 2. poletapa: časovka jednotlivcov Žilina – Žilina, 7,1 km)
2. etapa - 17. septembra: Žilina – Banská Bystrica, 206,6 km
3. etapa - 18. septembra: Banská Bystrica – Žiar nad Hronom, 181,3 km
4. etapa - 19. septembra: Topoľčianky – Skalica, 171,7 km
dokopy 672,5 km, 20 vrchárskych prémií, 10 rýchlostných prémií

Zdroj: TASR
Foto: TASR/AP/Christophe Ena

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články