Rusko sa borí v dopingovom močiari, z ktorého nevie vyjsť: Desiatky športovcov v problémoch!

Rusko sa borí v dopingovom močiari, z ktorého nevie vyjsť: Desiatky športovcov v problémoch!

17. 06. 2019

MOSKVA - Ďalších 33 ruských športovcov čaká pravdepodobne detailné vyšetrovanie ich možnej dopingovej minulosti. Ako v pondelok uviedli zástupcovia Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA), všetci boli alebo sú súčasťou športovej akadémie v ruskej republike Čuvašsko s hlavným mestom Čeboksary.

Dovedna ide až o devätnástich atlétov, dvaja z nich sú telesne znevýhodnení športovci. Zastúpenie v palete športov majú aj cyklistika, box či gymnastika. Všetci športovci mali v súvislosti so zlepšením výkonov podstúpiť zakázaný typ liečby, špecifikácia však nie je známa. RUSADA tiež nahlásila istú športovú lekárku príslušným úradom, tie však rozhodli, že neporušila ruské zákony, pretože ju "nikto neinformoval o tom, že táto forma liečby je zakázaná".

Ruský šport sa už dlhší čas zmieta v dopingovej kríze. Dôvodom je odhalený štátom riadený doping. V krajine síce pristúpili na cestu obrody, no tá je poriadne tŕnistá. Ruskí atléti, ktorí splnili všetky predpisy Medzinárodnej asociácia atletických federácií (IAAF), na medzinárodných podujatiach stále štartujú pod neutrálnou vlajkou. Na minuloročných ZOH v kórejskom Pjongčangu všetci Rusi štartovali pod olympijskou vlajkou ako "Olympijskí športovci z Ruska".

Nedávno jediná ruská držiteľka atletického svetového rekordu, výškarka Maria Lasickiené, prezentovala názor, že je za výmenu vrcholných predstaviteľov a trénerov v ruskej atletike. Práve tieto osoby stoja podľa 26-ročnej štvornásobnej majsterky sveta za tým, že antidopingové reformy sa v Rusku darí zavádzať len veľmi pomaly.

Zdroj: SITA
Foto: SITA/AP

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články