VIDEO Riaditeľ športu RTVS Matej Hajko: Druhá vlna by bola pre šport úplná katastrofa

VIDEO Riaditeľ športu RTVS Matej Hajko: Druhá vlna by bola pre šport úplná katastrofa

10. 07. 2020

BRATISLAVA - Začiatkom roka sa každý športový nadšenec tešil na bohatú ponuku športových podujatí. Veď na programe boli okrem stálych podujatí aj EURO 2020 či Olympijské hry 2020 v Tokiu. Všetko sa ale zmenilo v dôsledku pandémie koronavírusu. Na zrušenie či posunutie športových podujatí museli veľmi pružne reagovať aj televízne stanice, ktoré sa snažili pre divákov vymyslieť náhradné programy. Práve o tom porozprával pre Športky riaditeľ športovej sekcie RTVS Matej Hajko.

Neočakávaný vírus dorazil do Európy vo februári a zrejme nikto netušil, do akých rozmerov narastie. Následné zrušenie podujatí či prerušenie prebiehajúcich súťažných ročníkov niesli v RTVS veľmi ťažko. "So zovretým hrdlom a stiahnutým žalúdkom. Prišlo to totiž v čase, keď sme boli v absolútne plnom nasadení pri príprave novej programovej služby. Museli sme veľmi rýchlo reagovať," povedal riaditeľ športu Hajko, ktorý otvorene hovoril aj o tom, ako zasiahla pandémia COVID-19 jeho redakciu: "Predovšetkým sme museli na neurčito odložiť štart samostatnej programovej služby, ktorá mala už teraz bežať, a sme veľmi smutní, že to tak nie je. Potrebné bolo aj zmeniť celý obsah spravodajstva, pretože šport neexistoval, doslova zahynul v čase koronavírusovej krízy."

Hádam najväčším "škrtom cez rozpočet" bolo definitívne zrušenie MS v hokeji, ktoré sa mali uskutočniť vo Švajčiarsku (pozn. 8. - 24. mája)."Majstrovstvá sveta v hokeji sa nahradiť nedajú. Je to niečo tak výnimočné, že veríme, že sa s niečím podobným už nikdy nestretneme," dodal.

Šéf sekcie športu však videl pozitíva v alternatívnom televíznom programe, ktorý v čase koronavírusu predsa len prilákal divákov pred obrazovky. "Náhradný program fungoval, za čo sme radi. Snažili sme sa ho odštartovať tými najpozitívnejšími spomienkami, a práve to bolo aj najsledovanejšie (pozn. zlato z hokejového šampionátu v Göteborgu 2002)," pokračoval Matej Hajko.

Na záver dodal, že o možnej druhej vlne nechce ani len počuť: "Plán B sme si odskúšali už na jar, ale otvorene hovorím, že neviem, aké by to malo následky na šport, na deti či spoločenskú situáciu. Bola by to úplná katastrofa. Niečo sme si odskúšali, ale nechceme si pripúšťať, že sa také niečo stane."

Zdroj: športky
Foto: Športky/Ján Zemiar
Video: Športky/Ján Zemiar

Športky TV

Viac z TV