Neuveriteľné momenty v Leverkusene! Všetky futbalové dejiny sa musia prepísať

Hráči Leverkusenu oslavujú gólHráči Leverkusenu oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

LEVERKUSEN - Futbalisti Leverkusenu s trojicou českých reprezentantov remizovali v domácej odvete semifinále Európskej ligy 2:2 s AS Rím a v súčte s úvodným víťazstvom 2:0 postúpili do finále.

Bayer prehrával ešte v 82. minúte 0:2 po dvoch penaltách Leandra Paredesa, o výsledku dvojzápasu ale rozhodol vlastný gól, ktorý si strelil Gianluca Mancini. V siedmej minúte nadstavenia vyrovnal Josip Stanišič. Útočník Adam Hložek a brankár Matej Kovář nastúpili v základnej zostave, Patrik Schick odohral záverečnú štvrťhodinu.

Bayer sa stretne o trofej 22. mája v Dubline s Atalantou Bergamo, ktorá po remíze 1:1 z minulého týždňa zdolala na svojom ihrisku Marseille 3:0. Atalanta si zahrá finále európskej súťaže prvýkrát v klubovej histórii.

Na snímke tím Bayeru Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Leverkusen môže získať druhú európsku trofej, v roku 1988 ovládol vtedajší Pohár UEFA. Už istí nemeckí šampióni neprehrali 49. súťažné stretnutie v rade a prekonali 59 rokov starý európsky rekord Benficy Lisabon.

Hložek, Kovář a Schick nadviazali na brankára Tomáša Vaclíka, ktorý sa ako doteraz posledný Čech vo finále Európskej ligy pred štyrmi rokmi prizeral z lavičky výhre svojej Sevilly nad Interom Miláno.

Bayer vrátil AS vlaňajšie vyradenie v semifinále súťaže a naďalej drží šancu na zisk troch trofejí v sezóne. V hre je aj v Nemeckom pohári, v ktorom ho čaká finále proti druholigovému Kaiserslauternu.

Bayer Leverkusen - AS Rím 2:2 (0:1)
Góly: 83. Mancini (vlastný), 90.+7. Stanišič - 43. a 66. Paredes (oba z 11 m). ŽK: Tapsoba, Tah, Wirtz - Mancini, Pellegrini, Paredes, Zalewski. Rozhodovali: Makkelie - Steegstra, De Vries (všetci Hol.)

Leverkusen: Kovář – Frimpong (90. Stanišič) , Tapsoba, Tah, Hincapié – Xhaka, Palacios – Adli, Hofmann (81. Wirtz), Grimaldo (90. Kossounou) – Hložek (74. Schick)

Rím: Svilar – Mancini, Spinazzola (21. Zalewski), Ndicka, Angelino (81. Smalling) – Pellegrini (81. Abraham), Paredes, Cristante – Azmoun (72. Bove), Lukaku, El Shaarawy

/prvý zápas: 2:0, Leverkusen postúpil/