Tenis ako z iného sveta: Djokovič bude vo finále čeliť domácemu Murraymu

Novak Djokovič a Andy MurrayNovak Djokovič a Andy Murray Zdroj: SITA

LONDÝN - Dvaja najvyššie nasadení tenisti Srb Novak Djokovič a Brit Andy Murray sa stretnú v nedelňajšom finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Rodák zo škótskeho Dunblane v druhom semifinále zdolal Poliaka Jerzyho Janowicza v štyroch setoch 6:7 (2), 6:4, 6:4, 6:3 a rovnako ako vlani bude mať možnosť stať sa prvým britským wimbledonským šampiónom od roku 1936, keď na tráve All England Clubu triumfoval Fred Perry. V minulom roku Murray v súboji o titul stroskotal na Švajčiarovi Rogerovi Federerovi.

Djokovič, wimbledonský šampión z roku 2011, si v strhujúcom úvodnom semifinále v zápase výbornej úrovne ako nasadená jednotka poradil s osmičkou "pavúka" Argentínčanom Juanom Martinom del Potrom za 4:43 h po päťsetovej bitke 7:5, 4:6, 7:6 (2), 6:7 (6) a 6:3. S Murraym sa rodák z Belehradu stretol v januári vo finále Australian Open a vyhral v štyroch setoch. Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu bude v nedeľu bojovať o siedmy titul z podujatí veľkej štvorky, Brit má na konte zatiaľ jednu trofej z vlaňajšieho US Open.

Murray mal v úvodnom dejstve duelu s Janowiczom za stavu 5:4 dva setbaly, Poliak ich však odvrátil a vynútil si tajbrejk, v ktorom vďaka skvelému podaniu a odvážnej hre dominoval. O osude druhého dejstva rozhodol Murrayho brejk hneď v úvodnom geme. Chlieb sa lámal v treťom sete, v ktorom Janowicz po rýchlom brejku viedol 4:1, Škót však potom získal päť gemov v rade. Za stavu 2:1 na sety pre miláčika domácich tribún zápas na 20 minút prerušili a dohrávalo sa pod osvetlením a zatiahnutou strechou. Kvalitne servujúceho i returnujúceho Murrayho pauza nevyviedla z miery, vo štvrtom sete sa po brejku v treťom geme ujal vedenia 3:1 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil po víťaznom returne pri podaní súpera hneď prvý mečbal a odplatil Janowiczovi vlaňajšiu prehru z turnaja v parížskej hale Bercy. Historicky prvý poľský grandslamový semifinalista doplatil na príliš veľký počet nevynútených chýb.

Murray bol po postupe do finále nadšený. "Bol to pre mňa najťažší zápas na tohtoročnom Wimbledone a som nesmierne šťastný, že som ho zvládol. Za stavu 2:1 na sety nebolo ľahké prispôsobiť sa halovým podmienkam a osvetleniu, no dokáazal som sa s tým vyrovnať a zostať koncentrovaný. Janowicz nastúpil na zápas uvoľnený, nemal čo stratiť. Nebolo jednoduché zlomiť jeho odpor," povedal Brit v prvom interview priamo na kurte.

Zápas medzi Djokovičom a del Potrom bol najdlhším mužským wimbledonským semifinále v histórii. Doterajší rekord držali Nemec Boris Becker s Američanom Ivanom Lendlom, ktorí v roku 1989 strávili na dvorci štyri hodiny a jednu minútu. V prvom sete si Djokovič i del Potro suverénne vyhrávali svoje podania a všetko smerovalo k tajbrejku. V dvanástom geme však Djokovič od stavu 30:0 z pohľadu del Potra získal vďaka skvelej defenzíve štyri fiftíny v rade. V druhom dejstve mal Djokovič za stavu 3:2 k dispozícii štyri brejkbaly, Argentínčan ich všák odvrátil, v ďalšom geme čistou hrou prelomil podanie Djokoviča a vyrovnal stav setov na 1:1. Del Potro dokázal držať s "Nolem" krok v dlhých výmenách od základnej čiary a čoraz viac začal bodovať z obávaného forhendu.

V treťom sete bol Argentínčan, ktorý nastúpil na zápas so zabandážovaným kolenom, bližšie k brejku, no na jeho konci sa tešil Djokovič. Srb za stavu 6:5 síce nevyužil tri setbaly, no v tajbrejku dominoval. Rozhodujúci moment skrátenej hry prišiel za stavu 3:2, keď del Potro pokazil ľahký smeč. Vo štvrtom dejstve Djokovič za stavu 3:3 súpera brejkol, Del Potro však bleskovo kontroval a rozhodnutie opäť padlo až k tajbrejku. V ňom si Djokovič vďaka kvalitnému podaniu i returnom vybudoval náskok 6:4 a mal k dispozícii dva mečbaly, del Potro však skvele zabojoval, získal štyri loptičky v rade a za obrovského aplauzu publika si vynútil piaty set. V ňom sa však vďaka brejku za stavu 4:3 presadil Djokovič, ktorý premenil v deviatom geme po víťaznom bekhendovom longlajne v poradí tretí mečbal. Del Potro napriek semifinálovej prehre dosiahol na tráve All England Clubu svoje doterajšie maximum, jeho životným úspechom zostáva triumf na US Open z roku 2009.

Djokovič po postupe do druhého wimbledonského finále žiaril spokojnosťou. "Bol to jeden z najlepších a najvzrušujúcejších zápasov, ktorého som bol súčasťou. Bolo to veľmi tesné, rozhodlo pár loptičiek. Klobúk dolu pred výkonom del Potra. Juan Martin ukázal, že nie náhodou bol v roku 2009 šampiónom US Open, v dôležitých momentoch dokázal vytasiť zo svojho arzenálu neuveriteľné údery. Bojoval až do poslednej loptičky a predviedol viacero úžasných forhendov. Bol to tenis najvyššej svetovej úrovne. Teší ma, že som to v koncovke zvládol. Teraz si chcem naplno užiť toto víťazstvo, v sobotu začnem potom myslieť na finále," povedal Srb v prvom interview priamo na kurte.

Del Potro po prehre netajil sklamanie. "Bol som tak blízko k postupu do wimbledonského finále. Bol to skvelý zápas. Novak udiera do loptičiek s veľkou razanciou a je radosť pozerať sa na jeho hru. Právom je svetovou jednotkou, napriek tomu som bol dnes blízko k tomu, aby som ho zdolal. Som smutný, že sa mi to nepodarilo," povedal Argentínčan pre akreditované médiá.

Dvojhra mužov - semifinále:

Andy Murray (V. Brit.-2) - Jerzy Janowicz (Poľ.-24) 6:7 (2), 6:4, 6:4, 6:3

Novak Djokovič (Srb.-1) - Juan Martín Del Potro (Arg.-8) 7:5, 4:6, 7:6 (2), 6:7 (6), 6:3