Sagan je najlepší na svete! V Harelbeke ho porazil len Cancellara

Peter Sagan a Fabian CancellaraPeter Sagan a Fabian Cancellara Zdroj: cyclingnews.com

HARELBEKE - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 2. miesto na ďalšom podujatí WorldTour - pretekoch E3 Harelbeke v Belgicku. Na 212 km trati sa presadil Švajčiar Fabian Cancellara, ktorý si vybojoval prvé víťazstvo od prológu na Tour de France 2012. Švajčiar v službách tímu RadioShack Leopard atakoval 30 km pred cieľom a postupne si na skupinu, v ktorej jazdil aj Peter Sagan, vypracoval minútový náskok. Ten si udržal až do cieľa a tešil sa z tretieho prvenstva v posledných štyroch ročníkoch týchto pretekov. Jeho víťaznú šnúru prerušil vlani Tom Boonen, ktorý tentoraz skončil siedmy.

Už 56 rokov sa obyvatelia mestečka Harelbeke môžu dívať na prestížne cyklistické preteky. UCI organizátorom po rokoch prosieb vlani vyhoveli a zaradili ich do kalendára World Tour, takže sa bojovalo aj o cenné body. Štartová listina bola bohatá na veľkých favoritov a minulých víťazov. Tom Boonen, ktorý niesol číslo jeden, tu vyhral päťkrát, Cancellara dvakrát, Filippo Pozzato raz.

A bol to práve "matador" Cancellara, ktorý sa zhruba 32 km pred cieľovou páskou vydal do rozhodujúceho úniku. Za ním sa vytvorili dve stíhacie skupiny, pričom v tej prvej boli okrem Sagana aj Sylvain Chavanel, Geriant Thomas, Deniel Oss a Sebastian Langeveld. Švajčiarsky cyklista napokon uhájil svoj náskok až do cieľa a triumfoval v čase 5:08:28 h. Záverečný špurt päťčlennej skupiny už bol záležitosťou pre žilinského cyklistu, ktorý si napravil chuť po minuloročnom štrnástom mieste, keď na tretie miesto odsunul Belgičana Ossa.

Cancellara, ktorého v minulej sezóne pribrzdili pády a zranenia, dal v Belgicku najavo, že je späť medzi elitou. "Toto je pre mňa veľký deň po všetkom, čo som prežil v minulom roku. Je to nádherný pocit," cituje agentúra AP olympijského víťaza z OH 2008 v Pekingu, ktorý začiatkom tohto týždňa oslávil narodeniny.

Sagan zdolal v súboji o 2. miesto Daniela Ossa z tímu BMC Racing. Vybojoval ďalších 60 bodov do rebríčka UCI, v ktorom tak bude novým lídrom.

Preteky E3 Harelbeke otvorili sériu jarných klasík v krajinách Beneluxu. Na trati bolo aj niekoľko úsekov s nepríjemnými dlažobnými kockami a 15 krátkych, ale náročných stúpaní.

"Asi päťdesiat kilometrov pred cieľom som mal defekt, musel som rýchlo zobrať iný bicykel spolujazdca, takže takých tridsať kilometrov som išiel na inom. Bol som vzadu, roztrhlo sa to akosi, avšak skvele mi pomohli tímoví jazdci, ktorí ma dostali čoskoro do pelotónu, takže im patrí veľká vďaka. Samozrejme, že som stratil veľa síl, ktoré mi vzápätí chýbali, keď sa v závere odpútal Cancellara. Stíhali sme ho síce piati, ale nešlo to. V závere som si držal pódiové umiestnenie a v duchu som myslel, že môj bývalý kolega Daniel Oss bude druhý. Keď však vyšpurtoval zozadu Thomas zo Sky a chcel nás oboch predbehnúť, musel som pridať a napokon som skončil druhý. Cítim sa v pohode, takže sa teším na ďalšie podujatia," povedal Sagan pre svoj oficiálny web.

VIDEO z oceňovania najlepších

E3 Harelbeke 2013: 1. Fabian Cancellara 5:08:28 (Švaj./RadioShack Leopard), 2. Peter SAGAN (SR/Cannondale) +1:04 min., 3. Daniel Oss (Tal./BMC Racing), 4. Geraint Thomas (V.Brit./Sky Procycling), 5. Sebastian Langeveld (Hol./Orica-GreenEdge) +1:08, 6. Sylvain Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick Step), 7. Tom Boonen (Bel./Omega Pharma-Quick Step) +2:15, 8. Luca Paolini (Tal./Kaťuša), 9. Edvald Boasson Hagen (Nór./Sky), 10. Sebastien Turgot (Fr./Team Europcar)